W świecie nieustannej nowości narzędzi technologicznych, kuszącej atrakcyjności podróży i niezliczonych ofert konsumpcji, czasami tracimy kontakt z przestrzenią, w której rozbrzmiewa głos Boga. W otoczeniu wypełnionym słowami, przelotnymi przyjemnościami i zgiełkiem coraz większej szybkości, brakuje miejsca na prawdziwą radość, a zamiast tego dominuje niezadowolenie tych, którzy nie znają sensu swojego istnienia.

Staje się oczywiste, że musimy zatrzymać się w tej gorączkowej gonitwie, aby odzyskać przestrzeń osobistą. Choć czasami może to być bolesne, zawsze jest owocne. To w tej przestrzeni odbywa się szczery dialog z Bogiem, który prowadzi do prawdziwego zrozumienia siebie. Musimy wyraźnie dostrzec prawdę o nas samych, by pozwolić, aby została przeniknięta przez Pana.

Czasami to doświadczenie wymaga przejścia przez próby, oczyszczenia, stania nad brzegiem przepaści i doświadczenia najcięższych pokus. To w tych momentach, zdaniem papieża Franciszka, odkrywamy wspaniałe motywacje, które napędzają nas do pełnego przeżywania naszych zadań życiowych. To dzięki temu, że stajemy w obliczu trudności, znajdujemy głębsze sensy i odkrywamy siłę, jaką daje nam wspólnota z Bogiem. źródło